Vändra 500

2015 aastal täitus 500 aastat Vändra esmamainimisest

Aastapäeva tähistamisest on Vändra Teataja oma augustikuu numbris kirjutanud kokkuvõtvalt järgmist:

Vändra esmamainimise väärika juubeli tähistamise egiidi all toimus alevis ja vallas palju üritusi. Tähtsündmuse tähistamine kulmineerus 15.augusti hommikust järgmise päeva hiliste õhtutundideni väldanud sündmusterohke  suure pidupäeva -perepäevaga.

Jumalateenistusele ja kontserdile saabujaid tervitas Kirikumäel noortekeskuse väike välikohvik, kirikus andsid tähtpäevale väärilise kontserdi valla koor, Hobikoor, EELK Vändra Martini koguduse koor ja Õigeusu kiriku koor.

Vändra Raamatukogu saalis või imetleda ja uudistada väljapanekut Vändra rahvarõivastest. Raamatukogu muuseumitoas võis sirvida Hiie Piirsalu koostatud albumeid, kus aastate kaupa pildis ja kirjas kõik alevis toimunud tähtsamad sündmused, samas oli üles pandud näitus "Pildiretk kodukoha minevikku". Tutvuda sai haruldaste raamatute ja ajakirjade väljapanekuga "Vanu trükiseid Vändrast". Raamatukogu kaminasaalis toimus mälumäng "Vändra 500", millest võttis osa 10 võistkonda.

Kultuurimaja trepil pakkusid oma käsitöid Aita Steinberg ja Luule Aasmaa, mis oli nagu sissejuhatuseks väikeses saalis üles pandud käsitöönäitusele. Oma käsitööd olid kenaks näituseks sättinud kudumisring ja "Vändra nobenäpud" käsitööhuvilised. Kultuurimajas võis veel Ita ja Mari töötoas meisterdada endale päevakohase sümboolikaga lipu.

Südapäeval tervitas kokkutulnuid alevivanem Toomas Sonts. Seejärel pakkus noorte puhkpilliorkester kuulamiseks meeleoluka kontserdi. Tantsulusti näitasid oma esinemisega rahvatantsijad - naisrahvatantsurühm Vändrikud ja segarahvatantsurühmad Hõissa ja Wendre. Ave Naano juhendamisel tegutsevad neidude tantsurühm, laste segarahvatantsurühm ja liikumisrühm näitasid hoogsaid liikumis oma tantsuplokis.

Staadionil elati häälekalt kaasa Vändra jalgpallinaiskonnale, kes pidas visa võitlust Sala jalgpalluritega. Rootslastel õnnestus lüüa 3 väravat, meie naiskond piirdus külalislahkelt ühega.

Päeva juhtis Lääne Päästekeskuse kommunikatsioonijuht Kristi Kais, kes aitas külastajatel orienteeruda ohutuspäeva raames üles pandud paljudes telkides ja atraktsioonides toimuvate võistluste ja esitluste hulgas.

Õhtuse peo juhatasid sisse alevivolikogu esimees Priit Enok ja alevivanem Toomas Sonts, kes tänasid medali ja tänukirjaga kõiki sisutiheda päeva korraldamisse panustanuid.

Edasi said sõnajärje ansamblid Svjata Vatra, Traffik ja Black Velvet.

Kultuuriosakonna kultuurispetsialistid Helju Ringenberg ja Ats Paberits, kelle kanda oli enamus kogu päeva organiseerimisest, arvasid külastajate arvuks rohkem kui 2000 inimest.